Пантеон бердичівлян-патріотів України: Лонський Віталій Олексійович

Категорія: Новини Бердичева
Опубліковано: Субота, 18 квітня 2020, 13:25
Автор: Юрій Лукуц та Олексій Побережний
Перегляди: 1519

Минають роки, а в Бердичеві була ціла плеяда активних борців за самостійність України. Офіційна влада колишніх комуністів та комсомольців, які керують нашим містом досі, всіляко намагаються приховати правду про патріотів. Саме тому незалежний інформаційний ресурс Бердичів СІТІ продовжує серію публікацій краєзнавчого матеріалу Юрія Лукуца та Олексія Побережного «Вони робили все для відновлення Української держави». Сьогодні згадуємо про Лонського Віталія Олексійовича

 

Лонський Віталій Олексійович народився 11 квітня 1927 р. у Бердичеві в сім'ї робітника. Закінчив машинобудівний технікум, почав працювати контрольним майстром на заводі “Прогрес”, але відчув, що не до душі йому та справа. Тому поступив до Київського інституту фізкультури. Після закінчення направили його до рідного міста Бердичева. 

Першу перемогу у справі, про яку мріяв, одержав у 1958 р., коли його перший вихованець Віталій Романюк став чемпіоном Житомирщини зі стрибків у висоту, перевершивши попередній обласний рекорд. Віталій Олексійович поставив перед собою мету у невеличкому місті Бердичеві, де не було ні стадіонів, ні якихось особливих талантів, підготувати спортсменів високого класу. Був переконаний, що повинен бути хтось перший, який без перерахованого вище, може це здійснити. Брав учнів зі школи і протягом довгих років готував з них спортсменів, які здобували перемоги на Міжнародних змаганнях.

Першим чемпіоном Європи серед юнаків у 1964 р. став Ігор Матвєєв. Валерій Скворцов був два рази чемпіоном Європи серед юнаків, стільки ж разів і чемпіоном СРСР (1966 і 1968 рр.) та учасником Олімпійських ігор, чемпіоном Універсіади у 1967 р. У тому ж році чемпіоном Європи серед юнаків став Анатолій Мороз. Рустам Ахметов був учасником Олімпійських ігор в Мюнхені (6 місце), призером чемпіонату Європи, чемпіоном Спартакіади народів колишньої імперії.

Всього Віталієм Олексійовичем було виховано близько двадцяти майстрів спорту. Проте особливе місце серед його колишніх учнів належить заслуженому майстру спорту з альпінізму, кандидату медичних наук Віктору Пастуху, який загинув у Гімалаях при виконанні “Програми прапори України на всіх найвищих точках планети”.

15 вихованців Віталія Лонського стали докторами і кандидатами наук у різних галузях, а Віктор Матусевич - лауреатом Державної премії. Його син Костянтин був неодноразовим призером міжнародних змагань стрибунів-висотників у Бердичеві. 

Віталій Олексійович починав працювати у ті роки, коли про особливі умови і думати не можна було. Не було стадіонів, душових, спортивної форми. Його учні виступали на Олімпійських іграх, а про стипендії спортсменів навіть і не знали.

До Віталія Лонського у Бердичів протягом шести років приїжджали за досвідом бригади з Московського науково-дослідного інституту. Проте наш знаменитий тренер вважав, що наукові прилади повністю може замінити інтуїція людини. 

“Інтуїція - це встановлення істини без наукового обґрунтування, якимсь відчуттям. Людина з інтуїцією відчуває, як потрібно поступати” - вважав Віталій Олексійович. 

Як людина допитлива Віталій Олексійович регулярно читав обласну газету “Віче”. Він з вдячністю прийняв від рухівців Бердичева книгу Ігоря Бунича “Золото партії”, в якій автор жорстко звинувачує керівників більшовицького розбою та потомків тих, хто дозволяв розбійникам грабувати народ величезної країни.

В основі роботи пана Віталія були два принципи: перший, головний - великі навантаження і щоденні заняття і другий - цілеспрямованість і підпорядкованість єдиній меті. Обидва вони є незамінними у всіх сферах життя. 

Під час презентації Міжнародних змагань зі стрибків у висоту на приз заслуженого тренера СРСР і України В.О.Лонського у 1997 р. він виголосив такі слова: “Кожна людина в своєму житті повинна зробити щось знаменне. Для свого міста, області, а якщо вистачить сил - то і для країни”. Йому вистачило сил таланту і наполегливості, щоб здійснити неймовірне - створив спеціалізовану школу стрибунів-висотників, відому далеко за межами України.

У 1987 р. рішенням виконкому міської Ради за активну участь у громадсько-політичному житті міста старшому тренеру з легкої атлетики ДЮСШ обласної ради “Авангард” заслуженому тренеру СРСР Віталію Олексійовичу Лонському (1927-2004рр.) присвоєно звання “Почесний громадянин Бердичева” . 

Під час святкування Дня міста на початку відбудованого два роки перед тим бульвару на честь пам'яті про видатного бердичівлянина Віталія Лонського відкрито Арку. З обох боків арки прикріплено гранітні дошки, на яких викарбувано назви підприємств, установ, організацій, імена підприємців та громадян міста, які брали активну участь у відновленні бульвару. 

На площі біля міського Палацу культури відбулися Міжнародні змагання зі стрибків у висоту “Меморіал Віталія Лонського”. Вперше турнір проходив без участі Віталія Олексійовича. 

У Бердичеві по вулиці Європейська урочисто відкрито щойно відбудований бульвар, який відроджено на честь заслуженого тренера СРСР, Почесного громадянина міста Бердичева Віталія Лонського (1927-2004рр.). 

У Бердичеві помер Віталій Олексійович Лонський (1927-2004рр.) заслужений тренер СРСР та України, Почесний громадянин міста Бердичева. На могилі 2004 р. встановлено залізний хрест з меморіальним написом (висота 2,2 м.). У 2005 р. хрест замінено на гранітну стелу з портретом Віталія Лонського і присвятним написом “Лонський Віктор Олексійович. 11.04 1927 - 20.04.2004 р. От тех, кто помнит и скорбит”.

***

Олексій Побережний надав власне архівне відео XVIII Міжнародних змаганнь зі стрибків у висоту «VIII Меморіал В.Лонського». Вересень 2011 р.

Читайте також про інших учасників з Пантеону бердичівлян-патріотів України

Білецька Валентина Миколаївна

Козінчук Леонід Іванович

Космач Володимир Петрович

Красицька Галина Федорівна

   
   
   


Ваш IP:34.229.131.158
   
@Mail.ru.