Жити по-новому: Випробування газом АНАЛІТИКА

Категорія: Новини України
Опубліковано: Четвер, 05 березня 2015, 12:17
Автор: Олексій Побережний
Перегляди: 1872

Краще один раз прочитати,

щоб потім не дати себе обдурити

П'ятиразове підвищення тарифів на газ для населення в обмін на світле майбутнє запропонував українцям Міжнародний валютний фонд. Як це не парадоксально, але дана пропозиція, від якої не можна відмовитися.

Вартості тепла і газу за європейськими розцінками в Україні не було ніколи. Зважаючи на економічне животіння наших співгромадян йдеться про критичний дисбаланс доходів та видатків.

 

Кількість споживачів, яким знадобляться субсидії, зросте уп'ятеро. У нинішньому бюджеті на цей випадок уже виділено 12,5 млрд грн. Міністр соціальної політики Павло Розенко пообіцяв в нещодавньому інтерв’ю, що процедуру отримання субсидій максимально спростять. Всі споживачі комунальних послуг поштою отримають бланк заяви, зможуть його заповнити та надіслати постачальнику послуг. Після чого субсидії будуть нараховані автоматично.

В Уряді Арсенія Яценюка переконують, що всі ці жертви вимушені. Таким чином, вдасться стимулювати розвиток внутрішнього газового ринку, зростання власного газовидобутку, зменшення залежності від Росії та усунення тіньових схем, на яких власники газорозподільних та теплопостачальних компаній отримували мільйони доларів надприбутків.

На думку генерального директора Укргазвидобування Сергія Костюка економічно обґрунтованою вартістю може бути як мінімум п'ятиразове підвищення тарифу. І тоді вже наступного року Україну чекає різке зростання газовидобутку. Так як у компанії з'являться власні кошти для розширення діяльності, а "смак грошей" залучить в галузь зарубіжних інвесторів.

Станом на 2014 рік в Україні були і залишаються досі найнижчі в Європі мінімальні ціни на газ для населення. Кожна тисяча кубів в нас коштує $ 87. У сусідній Румунії - $ 437, Угорщині - $ 528, Болгарії - $ 698, а в потопаючої Греції - $ 1.010.

Ще одна проблема - через відсутність обліку ніхто точно не знає, який реально обсяг газорозподільні компанії продають населенню, а який - списують, а потім за тіньовими схемами перепродують підприємствам вже за комерційною ціною. Після проведеного новою владою міжнародного аудиту, у жовтні 2014 прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив: облгази за нормативами 20 річної давності списували по 10 куб. м газу на людину. Це мінімум 5-6 млрд куб. м неврахованого палива на суму $ 3-4 млрд. Тоді ж Кабмін знизив норми газу для населення з розрахунку на одну людину з 10 до 6 куб. м.

Хоча деякі експерти кажуть, що навіть нинішня норма значно завищена можливо навіть вдвічі.

Як наслідок махінатори використовують три класичних тіньових джерела доходу. Перший - населення платить за нібито доставлений обсяг газу, який насправді не рушив з місця. Другий - перепродаж промисловому підприємству за ринковою ціною вже оплаченого в житловому секторі, але не доставленого туди палива. І третє джерело - державна субсидія, яка йде на компенсацію збитків за нібито проданий населенню газ.

Усе це призводить до складної ситуації на рівні всієї держави Торік дефіцит бюджету досяг 12% ВВП. Велика частина цієї діри припадає на дефіцит Нафтогазу - 7% ВВП. Такого нема ніде в світі. І це при тому, що ці обсяги припадають на одну державну компанію.

Саме тому, коли у середині лютого в Києві працювала місія Міжнародного валютного фонду (МВФ). Вони прийняли рішення надати допомогу Україні, пропонуючи позику розміром в $ 17,5 млрд, але в обмін на реформи в газовій галузі.

Міністр соціальної політики Павло Розенко стверджує число претендентів на субсидії, за підрахунками консалтингової Регіональної газової компанії, зросте з 1,2 млн до 6 млн осіб. Причому не тільки бідний люд, але навіть так званий середній клас потягнеться до віконця центру соцзахисту. "І не треба цього соромитися, - заспокоює міністр.- Треба йти і оформляти субсидії".

Йдеться власне про наближення до реальності, адже навіть з точки зору здорового глузду не може газ як найбільш екологічне, технологічне та зручне паливо коштувати дешевше ніж вугілля, торф та пелети. І врешті-решт не може країна з найвищою в Європі доступністю газу просити фінансову допомогу для покриття дефіциту держбюджету.

Реформа газової галузі - це не тільки механічний зростання цін. За твердженням Андрія Кириленка, професора Масачусетського технологічного інституту (США), слід в першу чергу перетворити компанію Укргазвидобування в незалежного від Нафтогазу гравця.

Прозора і єдина ціна на цьому ринку потрібна мінімум з трьох причин. По-перше, щоб стимулювати зростання власного видобутку. "На моїй пам'яті Укргазвидобування останні 15 років продає газ по $ 20 за 1 тис. Куб. м, - говорить Вітренко.- У такій ситуації розвивати видобуток практично нереально. Буде ціна в десять разів вище, ми добудемо в два рази більше. І в цьому сенс ".

По-друге, добувати в два рази більше - означає фактично позбутися від необхідності закуповувати імпортне паливо. Це відбирає у Газпрому зброю політичного диктату і знижує тиск на національну валюту, оскільки щорічно Україна витрачає понад $ 10 млрд на імпорті газу. Це найбільші валютні витрати держави.

По-третє, ринкова ціна на газ буде потужним мотиватором для впровадження енергозберігаючих технологій, що знизить серед населення споживання блакитного палива на 40% (приблизно на 8 млрд куб. м).

Ця статистика легко корелюється з реальністю. Польща, економіка якої порівнювана з українською за розмірами і структурі, спалює в рік близько 16 млрд куб. м газу, Україна - понад 40 млрд куб. м. Але навіть на прикладі України можна побачити, як високі ціни допомагають економити. За останні 10 років обсяг споживання промисловими підприємствами знизився на 43%, ТЕЦ - на 40%, бюджетними організаціями - на 17%. І тільки населення, якому завжди допомагала держава, знизило споживання всього на 1%.

До тих пір поки людина, підприємець не відчує, скільки в реальності коштує газ для опалення, доти він не буде думати про енергоефективність, тому цей жорсткий рецепт приведення цін до ринкової вартості й буде найбільш ефективним механізмом.

Значне здорожчання газу стане стимулом до використання технологій з енергозбереження. Наприклад експеримент в Черкасах, де ввели щоденний моніторинг – це призвело до скорочення споживання води - на 30%, електроенергії на - 49%, тепла - на 6%. Дана реформа газової галузі не пройде просто й гладко - це буде дуже складне підвищення тарифів. Суспільство хоче реформ доти, поки вони не стосуються самого суспільства.

   
   
   


Ваш IP:44.192.79.149
   
@Mail.ru.