Що таке офшори, які статки там ховають українські олігархи та як з цим боротись?

Категорія: Світові новини
Опубліковано: Субота, 18 листопада 2017, 18:46
Автор: Олексій Побережний
Перегляди: 2864

Трильйони доларів продовжують ховатися від оподаткування в «тіньових» місцях світової економіки, які ми звикли називати офшорними зонами. Їхнє існування – це можливість для найбагатших людей залишатися осторонь, коли всі інші платять зі своєї кишені за охорону здоров'я, освіту і соціальний захист пенсіонерів та інвалідів.  У всьому світі нині – це одна їх найбільших несправедливостей сучасності. Рівень глобальної нерівності жахає: 8 осіб володіють половиною світового багатства.

 

Розрив стає все більш відчутним, саме завдяки тіньовим податковим сховищам, які дозволяють приховувати трильйони доларів в офшорах. Багаті стають ще багатшими, а іншим доводиться платити.

Що ж таке офшори?

По суті, це місце, що знаходиться за межами законодавчого регулювання будь-якої країни, куди компанії або фізичні особи переводять прибутки з метою зниження податків. Ці юрисдикції також відомі як безподаткові зони, або ж офшорні фінансові центри. Зазвичай це стабільні, таємні і надійні малі острівні країни.  Великим гравцем в цих схемах є Великобританія зі своїми заморськими територіями.

Брук Харрінгтон, автор книги "Капітал без кордонів: менеджери багатства і один відсоток", говорить, що офшори не для 1% найбагатших. Вони для 0,01% адже сума в 500 тисяч доларів навіть не покриє збори, закладені в офшорних схемах.

Як це впливає на нас і чому нам не повинно бути все одно?

Передусім, тому що це дуже багато грошей. Компанія Boston Consulting Group стверджує, що в офшорах зберігаються 10 трлн доларів. Це приблизно дорівнює ВВП Великобританії, Японії і Франції разом взятих. В той же час, така сума швидше за все дуже заниженим припущенням.

Критики офшорів кажуть, що справа, переважно в секретності, яка сприяє правопорушенням і зростанню нерівності. Вони також стверджують, що дії урядів з протидії такому стану речей часто бувають надто повільними і неефективними.

Брук Харрінгтон підсумовує, що якщо багаті йдуть від податків, то платити їх змушені бідні.

Вісім років тому, на саміті «Великої двадцятки», була досягнута домовленість про ліквідацію подібних практик.

Якщо вони оголосять офшорні зони поза законом та введуть покарання, тоді олігархам загрожуватимуть реальні тюремні терміни за ухиляються від сплати податків. Члени «Великої двадцятки» - лідери найбільших світових економік - можуть втілити це в реальність.

Найбагатші люди планети сховали в офшорах майже €7,9 трлн. Транснаціональні корпорації щорічно переводять у "податкові гавані" €600 млрд. У документах фігурують назви таких компаній, як Nike, Apple, Uber, Facebook, Siemens, Allianz, Bayer і Deutsche Bank.

"Податковий рай" використовували більш ніж 120 політиків приблизно із 50 країн, а також бізнесмени, представники аристократичних прізвищ, артисти і шахраї.

Європейський союз через "податкові гавані" щорічно втрачає €60 млрд податків на прибуток підприємств, що приблизно дорівнює 20% відрахувань із компаній у ЄС, писала Süddeutsche Zeitung.

В офшорних паперах журналісти-розслідувачі серед документів виявили і близько десятка імен з України, в тому числі, - Петро Порошенко. Після публікації Панамського архіву, Президент і його адвокати заявляли, що офшори - це спосіб передати кондитерський бізнес (компанію Roshen) в сліпий траст. Однак, згідно з матеріалами з Райського архіву, Порошенко хотів використовувати офшори не для виведення бізнесу в сліпий траст або його продажу, а для оптимізації податків. Офшорні компанії, найімовірніше, потрібні були для уникнення сплати податків у разі продажу бізнесу або отримання прибутку від нього. Такі висновки були зроблені з листування між представниками президента і компанії Appleby з острова Мен. Ця компанія відмовилася працювати з Порошенком, після чого він і звернувся до панамському реєстратора офшорів Mossack Fonseca. Саме його архів і став відомим як Panama Papers.

Ще одне ім'я з архіву - Сергій Алексєєнко, топ-менеджер Нафтогазу. Для нього компанія в офшорі стала способом виведення валюти за кордон і уникнення валютних обмежень, що діють в Україні. Йдеться про компанії Pioneer Foundation, що проіснувала 14 місяців. До цієї схеми міг бути причетний Альфа-Банк, а рахунок Алексєнко був відкритий в Банку Кіпра.

В Райському архіві фігурує також соратник Президента-втікача Віктора Януковича, Антон Пригодський. За даними з опублікованих матеріалів, він купив через офшорну мальтійську компанію 37-метрову яхту Santa Maria T, яка коштує понад € 13 млн. За допомогою покупки через свою мальтійську компанію TUC limited він зміг уникнути сплати податку на додану вартість (близько 30% від вартості яхти).

ФБР вивчає також великі грошові перекази від офшорних компаній колишнього політтехнолога Партії регіонів Пола Манафорта на рахунки в США, щоб з’ясувати, чи не відмивав він гроші для уряду України часів Віктора Януковича.

Що пишуть інші ЗМІ на цю тему?

liga.net Світ без таємниць. Як Paradise Papers розкриває світову корупцію

bbc.com "Райські папери": витік даних розкрив офшорні таємниці ультрабагатіїв

zik.ua ФБР підозрює Манафорта у відмиванні грошей для уряду Януковича 

24.kz 8 багатіїв світу володіють половиною статків всієї планети

Європейський союз планує в грудні затвердити "чорний список" офшорних зон (або "податкових гаваней"), сказав журналістам міністр фінансів Естонії Тоомас Тиністе за підсумками зустрічі міністрів фінансів ЄС у Брюсселі. А колишній прем’єр-міністр Великобританії Гордон Браун створив петицію, яку може підписати кожен бажаючий

https://secure.avaaz.org/campaign/

   
   
   


Ваш IP:18.232.31.255
   
@Mail.ru.