16 вересня - День пам’яті українських журналістів

Категорія: Новини України
Опубліковано: П'ятниця, 16 вересня 2016, 10:34
Автор: Олексій Побережний
Перегляди: 1636

День пам’яті українських журналістів збігається з днем пам’яті засновника «Української правди» Георгія Гонгадзе, викраденого і вбитого 16 вересня 2000 року. День пам'яті журналістів встановлений у 2007 році з ініціативи Національної спілки журналістів України. Його мета – вшанування пам’яті всіх загиблих журналістів, тих, хто відійшов у вічність за останні десятиліття – був убитий, загинув за нез’ясованих обставин чи змушений був накласти на себе руки. 

 

За 25 років в Україні загинуло понад 70 журналістів, серед них – в 1999 вбитий В’ячеслав Чорновіл, у 2000 році – Георгій Гонгадзе, остання відома втрата відбулася цього року – Павло Шеремет.

Сьогодні, дружина Георгія Гонгадзе на своїй сторінці у Facebook написала своєрідне послання чоловіку:

Myroslava Gongadze
«16 років тому, суботнього ранку Георгій останній раз провів урок англійської для дітей. Напередодні він не раз повторював, ти відповідальна за дітей. Тоді я не розуміла до чого він це говорить. Розуміння прийшло досить швидко. 

Сьогодні 16 років по твоїй смерті я можу сказати, що виконала твою настанову. Нана вже місяць як вчиться і працює в університеті. Сьогодні, так склалось, я перевожу до іншого університету Соломію. У нас вийшли гарні і розумні діти , і мені вдалось виховати їх достойними людьми. Вони щодня усміхаються до мене твоєю усмішкою.
Ми вижили і втримали обличчя і пам’ять про тебе. Одиницям же з тих, кого ти вважав колегами та друзями, вдалось залишитись людьми. Але Бог їм суддя. 
Земля тобі пухом. Ти з нами».

Також сьогодні видання «Високий Замок» опубліковано інтерв’ю з заголовком: Мирослава ГОНГАДЗЕ: «Кучма має просити прощення у мене і дітей з лави підсудних».

На наших теренах 8 лютого 2001 року знайдений застреленим у лісі під Житомиром  Олександр Коваленко — головний редактор газети «Соціальна політика» (Київ). 1994 року - Сергій Шепелєв (редактор газети «Вечірня Вінниця»), загинув у січні 1994 року в пожежі у власній квартирі; незалежні експерти стверджують, що журналіст був прив'язаний до ліжка. Анатолій Танадайчук — кореспондент газети «Панорама» (Вінниця), тіло журналіста зі слідами уколів було знайдене в серпні 1996 року. Олексій Терещук — заступник головного редактора газети «Вінниччина», жорстоко побитий у грудні 2002 року, помер 10 січня 2003 р.

У світі існує Комітет захисту журналістів, «Репортерів без кордонів». Міжнародна федерація журналістів і Міжнародний інститут безпеки інформації, Freedom House – всі ці організації формують списки убитих журналістів.

Якщо до війни ворогами преси були переважно представники влади, то окупація Криму, частини Луганської та Донецької областей Росією спровокувала зростання кількості жертв серед журналістів внаслідок військового конфлікту.

Подібна ситуація і у світі війна на Близькому Сході та Північній Африці виводить ці регіони на перші місця в статистиці загиблих журналістів.

У більшості випадків злочини проти журналістів залишаються нерозкритими, у кращому випадку на лаві підсудних опиняються виконавці, а зовсім не замовники. Одні з цих справ є резонансними, гучними, вони весь час на слуху, прізвища вбитих журналістів добре відомі, інші – лише раз, у вигляді скупого повідомлення, з’являються в інформпросторі і зникають. День пам’яті українських журналістів – нагода згадати всіх.

Фото: УНІАН

   
   
   


Ваш IP:18.232.31.255
   
@Mail.ru.