Нова доба: Відроджується промисловість Бердичева

Категорія: Новини Бердичева
Опубліковано: Неділя, 20 серпня 2017, 15:00
Автор: Олексій Побережний
Перегляди: 2376

Німецька окупація Бердичева – невідома сторінка нашої історії. Московські загарбники і їх посіпаки всіляко оминали її своєю увагою піднімаючи лише виключно тему репресій. Проте, в період з 7 липня 1941 року по 5 січня 1944 року наше місто активно жило. В Бердичеві відбувалось багато подій: відкривались церкви, швидко відновлювалась нещадно понищена червоними промисловість, чинились розправи над ворогами (традиційні в таких випадках), а поруч вирувало культурне та освітнє життя.

 

Про це тепер ми можемо дізнаватися з архіву місцевої газети «Нова доба», редакція якої знаходилася за адресою Білопільська 35 (нині Європейська). Тираж видання складав 11 тисяч екземплярів, періодичність приблизно 2 рази в тиждень, окрім цього щотижневий додаток. Вартість газети - 80 копійок. Редактором газети спочатку стає В.Т. Семенюк, який у довоєнний час вчителював в одній із шкіл Бердичева та навчався у Житомирському педінституті.

До редакції “Нової доби” увійшли і колишні працівники газети “Радянський шлях” – коректори Євген Мартинович Ярмолюк, Іван Ярмолюк та інші. Навколо бердичівської газети утворюється група національно свідомої інтелігенції. Згодом німецький окупаційний режим почне розправлятися з українськими націоналістами та організованим ними повстанчим рухом. А поки…

Перший номер газети «Нова доба» вийшов у Бердичеві 19 серпня, де друкується розпорядження голови Житомирського обласного Управління Яценюка про те, що “хати й установи прикрашувати жовто-блакитними прапорами. (Вгорі має бути жовтий, внизу – блакитний кольори)”.

Незалежний інформаційний ресурс Бердичів СІТІ пропонує Вашій увазі найцікавіші статті недільного випуску газети «Нова доба» №3 за 24 серпня 1941 року.

Заводи Бердичева вступають до ладу

Нечувані в історії злодійства зробили в Бердичеві червоні гади. Все, що було збудовано мозолястими руками трудящих, почуваючи свою загибель, большевицька влада дала наказ палити заводи і фабрики. За два дні більшість заводів було зруйновано. Так могли робити тільки варвари.

Після того, як до нас зайшли німецькі війська Міське Управління почало відбудовувати промисловість. У розмові з нашим співробітником начальник промислового відділу Міського Управління п. Бережнюк заявив:

— Нами вже відновлено дизельну станцію і цехи заводу „Прогрес". Працює електрична станція, водогін, пивзавод, хлібзавод ч.2, мінзавод, миловарня, войлочна і меблева фабрики.

На повний хід працюють чотири млини. Млин, який находиться по Бродській вулиці за радвлади був занедбаний, його вважали непридатним. Тепер він добре працює. Організовано йде робота на меблевій фабриці. Вже тепер там можна купити різну мебель в необмеженій кількості всім громадянам. Пущено в експлуатацію ряд майстерень, відкрито перукарні.

Днями ми відкриємо майстерню, в якій для селян будуть виробляти вози, букси і т. д.

Робітники українці та інженери чесно, з повним розумінням своїх завдань взялись за відновлення промисловості. Багато праці прикладають зав. виробництвом п. Тимошинін, начальник меблевої фабрики інженер п. Заєнчківський, директор пивзаводу п. Бош та інші.

Ми певні, що промисловість Бердичева, яка за радянської влади була занедбана, а під час війни зруйнована—в недалекому майбутньому розквітне. Про це І говорить той ентузіазм та любов до праці, яку показують українці на заводах і фабриках.

Ремонт пивоварного заводу

В розмові з нашим кореспондентом директор пив'ярні п.Бош заявив: «Після відступу совєтських військ з Бердичева, Міська Управа призначила мене директором фабрики. Я застав майже все розгромленим; мінеральний і оцтовий відділи побитими та пограбованими, частину пив’ярного солоду облитим керосином. З перших же днів почав підбирати кадри. З0 липня почався ремонт. Ініціативу в відбудові фабрики треба також віддати лаборантці Базелевій та спеціалісту Башинському. Заpaз починаємо заварку пива. Готову продукцію слід очікувати через три-чотири тижні. Роботу нам утруднює недостача кваліфікованої робочої сили, а також відсутність інструментів. Не дивлячись на великі і труднощі, колектив пив’ярні докладе всіх зусиль, щоб фабрику привести до повного порядку».

До ситуації в селах також прикута увага журналістів «Нової доби». Зокрема, в даному номері описується одна з причин прихильності селян до німецьких окупантів – ті обіцяли назад повернути землю людям у власність.

Жнива в селі Гвоздаві

Успішно проходять жнива в селі Гвоздаві. Селяни докладають всіх зусиль, щоб врожай зібрати з найменшими втратами. Жито, пшениця, ячмінь, горох зібрані. Одночасно проходить молотьба. Вже намолочено 222 центнери ячменю та 64 центнер гороху. Молотиться також жито і пшениця. Щоб забезпечити ви сокий врожай наступного року, селяни почали оранку на озимі. Виорано 75 гектарів.

Борусевич Л.

Чому зараз не ділять землю?

Вже майже п'ятнадцять років радянська влада силою загнала нас в ненависні нам колгоспи. Тепер, при звільненні від большевицького ярма, казалося б, що ці колгоспи треба негайно знищити, а землю поділити.

Але, на превеликий жаль, ми цього зараз не зможемо зробити. Всім відомо, що дякуючи „любимому", котрий вжив всіх заходів, щоб у нас зовсім не залишилося коней, плугів та іншого с.-г. реманенту, при розподілі землі ми зіткнулись би з фактами, що більшість селян осталися б без тяглової сили та с.-г. реманенту і не змогли б засіяти одержану землю, що не тільки не поліпшило б бідняцьке життя колгоспника, а навпаки, ще погіршало б, що, звичайно, не входить в плани Німецької Влади.

Виходячи з цих міркувань, Влада визнала за краще ще деякий час попрацювати нам в колгоспі, але уже в вільному колгоспі, без *** погоничів та засіяти землі колективно, а за час зими підготувати реманент та тяглову силу для кожного колгоспника з тим, щоб після розподілу він твердо став на ноги і працював у своєму власному господарстві.

Павловський.

Попри війну, яка своїм фронтом вже наближалася до Києва в нашому місті повним ходом йшла підготовка вчителів до нового навчального року.

Жіноча учительська семінарія

Рішенням Житомирського Обласного Управління в Бердичеві в ближчий час буде відкрито жіночу учительську Семінарію. Семінарія готуватиме висококваліфікованих учителів для початкової Народної школи.

З першого вересня розпочнеться навчання в хлоп'ячій і дівчачій гімназії та в народних школах. Вже закінчено перепис дітей шкільного віку. Тепер проходить комплектування вчителів.

Далі буде...

   
   
   


Ваш IP:3.238.111.130
   
@Mail.ru.