Хто маніпулює думкою бердичівлян? Реєстр ботів та тролів у соціальних мережах

Категорія: Новини Бердичева
Опубліковано: Четвер, 21 січня 2021, 09:51
Автор: Олексій Побережний
Перегляди: 4627

Тепер не лише Трампа та Зеленського обирають завдяки соцмережам. Минулі місцеві вибори 25 жовтня 2020 року показали, що навіть в Бердичеві сила впливу Facebook стала однією з визначальних. Нещодавно фахівці з Оксфордського інституту інтернету проаналізували спілкування у соціальних мережах на теми, пов'язані з політикою США, Росії, України, Німеччини, Канади, Китаю, Тайваню, Бразилії та Польщі. Серед усіх дискусій про вибори, політичні кризи та питання національної безпеки дослідники з ОІІ не знайшли жодної, де б думка учасників не піддавалася спробам маніпуляції.

 

Тепер світові тренди дійшли й до нашого рідного міста і ми впевнені, що наші читачі неодноразово відчували на собі негативний вплив місцевих соціальних спільнот в мережі. В цьому сегменті найчастіше можна зустріти поширення неправдивої інформації про місцевих депутатів та громадських діячів, сплески публічних образ та негативу під час обговорення в коментарях чи відверте маніпулювання замість аргументованого обговорення.
Цікаво те, що українські політики вибрали саме Фейсбук як головну мережу для спілкування з громадськістю, тож можна впевнено стверджувати, що 90% інтернет-тролів — продукт провокації зі сторони конкурентів. Переважно це анонімні акаунти, які ідеально маскують троля під пересічний електорат. Байдужа громадськість охоче дозволяє негідникам впливати на себе, а часто й формувати громадську думку. Тролі можуть бути повністю або частково автоматизованими. Завдяки ним одна-єдина особа може створити ілюзію спільної думки багатьох людей. Їх також використовують для придушення критики  або навпаки атаки на окремих людей.

На минулих виборах у Бердичеві ми фіксували як було створено кілька акаунтів. На одному з них систематично публікувалося цілком брехливе повідомлення, а згодом інші підключалися, щоб оперативно його поширити серед реальних людей, які не здогадувалися як їх обдурили. Часто підсадженими на такий гачок ставали місцеві «лідери думок». Вони безкоштовно включалися в поширення брехні проти своїх конкурентів. 

На місцевому рівні звісно все переважно обертається навколо місцевих тем та проблем. Проте, вже більше десяти років спостерігається  і активність Росії спрямована на маніпуляцію суспільною думкою, адже з 2014 року Україна знаходиться на передовій чисельних кампаній з дезінформації.

Розуміючи наскільки в інформаційну добу зростають загрози безпеці наших міст та Україні, незалежний інформаційний ресурс Бердичів СІТІ створив «Реєстр ботів та тролів бердичівського сегменту соціальних мереж». Закликаємо адміністраторів соцмереж серйозніше підійти до боротьби з ботами та тролями. Зробимо інформаційний простір нашого рідного міста безпечним!

Як вони сюди потрапили? До ймовірних ознак бота відносяться:

  • відсутність аватару/розмита фотографія на аватарі/абстракція замість фото;
  • відсутність власного контенту/публікацій, замість цього — регулярні репости;
  • відсутність або мала кількість лайків під власними публікаціями;
  • недостовірна або зовсім не заповнена інформація в профілі («про себе», «місце роботи» тощо);
  • велика кількість зовнішніх посилань в коментарях на сторонні сайти (боти в середньому використовують посилання в три рази частіше за людей);
  • немає юзернейму;
  • неспівставні дата реєстрації і кількість публікацій (наприклад, місяць як зареєстрований, а вже кілька сотень публікацій);
  • частота публікацій (наприклад, пост чи коментар кожні кілька хвилин);


Як боротися?

Правил мало і вони досить прості. Якщо ви виявили бота краще не просто видалити його з друзів чи ігнорувати, а надіслати скаргу до Facebook. Чим більше скарг набуде від різних людей, тим більше шансів, що акаунт справді заблокують.

Також можете у вашій дискусії написати "я не хочу сперечатися з ботом". Це навряд змусить бота припинити дискусію, але все ж змусить інших серйозніше ставитися до думок, які вони зараз читають.

Щодо захисту особистого акаунту, то краще просто не додавати людей, яких ви не знаєте. Тим більше тих, чия сторінка схожа на бота.

Долучайтеся до Кіберпатрулювання в інформаційному просторі Бердичів СІТІ. Якщо виявили нового троля чи помилку, звертайтеся на пошту за адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

 

 

   
   
   


Ваш IP:18.206.92.240
   
@Mail.ru.