Сказ - 100% смертельне захворювання

Категорія: Корисні поради
Опубліковано: Субота, 28 січня 2023, 14:23
Автор: Анастасія Брюханова
Перегляди: 3208

Це не хайп і не перебільшення, це реальний факт. Якщо вчасно не запобігти захворюванню, на людину чекає лише смерть. Смерть нестерпна і болюча.

Цікава цитата із сайту CDC (Центр з контролю та профілактики захворювань у США) https://bit.ly/3ONMooI :

Сказ - смертельне вірусне захворювання, якому можна запобігти. Люди і тварини можуть заразитися ним через укус або подряпину, нанесені скаженою твариною. У Сполучених Штатах сказ в основному передається від диких тварин, таких як кажани, єноти, скунси та лисиці. Однак у багатьох інших країнах сказ досі переносять собаки, а більшість смертей від сказу у світі спричинені укусами собак.

 

 

Чи схожа ситуація в Україні на США? Очевидно, що ні. Основною причиною є достатньо велика кількість безпритульних собак та котів та недбале ставлення до їх вакцинації. Щороку в Україну фіксують кілька смертей від сказу. Ось дані Центру громадського здоров'я: https://bit.ly/3nKX63n

Від 1 до 6 жертв на рік. Це багато чи мало? "Очевидно, що мало", - скажете ви. Дійсно мало, допоки жертвою не станете Ви або Ваші родичі.

Як перебігає сказ у людини?

Вірус сказу вражає центральну нервову систему. Симптоми можуть виникати протягом декількох днів або років після контакту з вірусом.

Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. https://bit.ly/3nJWsDh

Далі у людини виникають делірій (сплутаність свідомості), аномальна поведінка, галюцинації, гідрофобія (боязнь води) та безсоння (труднощі зі сном), які передують комі та смерті. https://bit.ly/2IojH3Y

Отож, інфікована людина, на жаль, змушена провести останні дні свого життя у муках, самотньою та не прийшовши до тями, оскільки загалом лікувальні заходи спрямовують на зменшення страждань хворого. Його кладуть до окремої палати і забезпечують максимальний спокій. Для зниження збудливості призначають наркотичні засоби. Втрати рідини поповнюють шляхом внутрішньовенного введення сольових розчинів, плазмозамінників, розчину глюкози. За потреби здійснюють штучну вентиляцію легень. https://bit.ly/3o4fVPv


Профілактичні заходи поділяються на два напрями: боротьба з носіями збудника і недопущення розвитку захворювання у людини, яку покусала чи ослинила скажена тварина.

Для профілактики сказу необхідно:

- регулярно вакцинувати свійських тварин та диких м’ясоїдних тварин (пероральна імунізація шляхом розкладання у місцях їх перебування їстівних приманок з вакцинами);

- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;

- не торкатися диких чи безпритульних тварин;

- не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти);

- виконувати правила утримання тварин.

Стережіться безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.


Коли собака збирається на вас накинутися, його видають декілька факторів:

– нервове посіпування хвоста;

– направлені вперед вуха;

– напружені лапи;

– наїжачена спина;

– бурчання або попереджувальний рик.


Якщо на вулиці ви зіткнулися з агресивним собакою, дотримуйтеся простих правил безпеки:

1) поводьтеся спокійно, не робіть різких рухів;

2) не кричіть і не дивіться злому собаці в очі;

3) не повертаючись до собаки спиною, заберіться на узвишшя;

4) схопіть жменю піску чи землі та, коли собака буде близько, кидайте йому в пащу й очі;

5) якщо собака нападає, зніміть верхній одяг, намотайте на руку й підставте тварині або ж прикрийтеся сумкою чи пакетом.

Якщо пес усе-таки покусав Вас, треба негайно промити рану підручними дезінфікуючими засобами або водою, звернутися до лікаря, а також повідомити про собаку до санепідемстанції чи служби нагляду за бездомними тваринами. https://bit.ly/3RhgPFz


Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина якнайшвидше отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини, після визначення приналежності випадків укусів до певних категорій контакту згідно з рекомендаціями ВООЗ. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим поведінки під час нього неприпустимо! https://bit.ly/3yq7rGR


Обов’язковому щепленню підлягають люди:

- яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри;

-покусані будь-якими дикими тваринами;

- подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки;

- які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом або транспортування трупів тварин для дослідження. https://bit.ly/3nNhGAa


По факту, якщо тварина не вакцинована, або її вакцинальний статус невідомий, але при цьому вона вкусила чи подряпала Вас чи Вашу дитину або ослинила наявну рану, або ж слина потрапила на слизові оболонки, слід негайно звернутися до лікаря та вакцинуватися.


Рекомендації ВООЗ щодо проведення лікувально-профілактичної імунізації (постекспозиційна імунізація) у невакцинованих осіб:

1)Схема щеплення: доза 0,5 мл в день 0, день 3, день 7, день 14 і день 28, вводити шляхом внутрішньом’язової ін’єкції з урахуванням категорії ушкодження. У випадку категорії IІI призначається комбіноване лікування із одночасним застосуванням вакцини та антирабічного імуноглобуліну.

2) Рекомендації ВООЗ щодо проведення лікувально-профілактичних заходів залежно від категорії контакту та тяжкості травми у невакцинованих осіб


Категорія І - Годування або дотик до тварини, контакт язика тварини із непошкодженою шкірою, контакт з тваринами без ослизнення шкірного покриву - Не призначається, якщо ознак захворювання у тварини не виявлено.

Категорія ІІ - Ослизнення пошкодженого шкірного покриву, незначні/дрібні укуси непокритих ділянок шкіри, укуси незахищеної шкіри, незначні подряпини, поверхневий укус (але не голови, шиї, плечового пояса, плеча, передпліччя чи зап’ястя) або подряпини без кровотечі

- Негайно зробіть щеплення відповідно до схеми.

- Припиніть лікувально-профілактичну імунізацію, коли за результатами спостереження за твариною протягом 10 днів чи у випадку гуманного знешкодження тварини та отримання відповідних результатів лабораторних аналізів стане відомо, що тварина була здоровою.

- Місцева обробка рани.

Категорія ІІІ - Одиночні або множинні широкі / глибокі / трансдермальні укуси/подряпини, зокрема голови, обличчя, шиї, плечового пояса, плеча, передпліччя чи зап’ястя, або ослизнення слизових оболонок (у т. ч. ослизнення пошкодженого шкірного покриву)

- Негайно починайте комбіноване лікування: вакцина одночасно із антирабічним імуноглобуліном відповідно до схеми.

- Припиніть лікувально-профілактичну імунізацію, коли за результатами спостереження за твариною протягом 10 днів чи у випадку гуманного знешкодження тварини та отримання відповідних результатів лабораторних аналізів стане відомо, що тварина була здоровою.

- Місцева обробка рани. https://bit.ly/3RhmefN


Якщо тварина безпритульна, спостереження за нею неможливе, або тварина має ознаки сказу, або ж підтверджений сказ та при інших найменших сумнівах - вакцинація проводиться негайно!

Ми не чекаємо 10 днів, оскільки безпритульний пес, який все життя жив у Вашому дворі, може зникнути. Ніколи і ніяк, наполягаємо на вакцинації!


Якщо Ваш собака чи кіт не вакциновані - це дуууууже погано, негайно вакцинуйте!. Якщо ж чотирилапий не вакцинований і має можливість контактувати з іншими тваринами, то ви серйозно наражаєте на небезпеку і себе, і його. Адже Ви не помітите тієї миті, коли сказ почне зворотній відлік життя, тому в таких випадках краще вакцинуватися.


Хто підлягає плановій вакцинації?

- спеціалісти ветеринарної медицини

- працівники ветеринарних лабораторій, клінік

- мисливці

- лісники

- інші особи, що часто взаємодіють із тваринами.


Чи можна іншим людям вакцинуватися профілактично? Можна, однак у такому випадку вакцинація проводиться за Ваш кошт за наявності вакцини у аптеці.


Які ще небезпеки несе в собі зустріч із безпритульним псом?

- рвані рани, забруднені слиною, у якій міститься безліч бактерій, погано загоюються, призводять до вторинного інфікування, часто залишаються косметичні дефекти.

- якщо тварина доволі велика або ж вона нападає на велосипедиста, вона може перекинути людину на землю, і та може отримати травму, наприклад, гематому, перелом чи навіть черепно-мозкову травму.

- правець. Так, тварина, що кусає, може інфікувати людину правцем. Далі я розповім, як діяти у випадках, якщо Ви чи Ваша дитина маєте або не маєте щеплення від правцю.

1) Якщо дитина отримала всі щеплення від правцю за віком, вона не потребує додаткової вакцинації.

2) Якщо дитина НЕ отримала всі щеплення від правцю за віком, слід вакцинуватися за наздоганяючим графіком із дотриманням мінімальних інтервалів

3) Діти останнє щеплення мусять отримати у 16 років. Далі дорослі повинні вакцинуватися раз на 10 років. Однак при пораненнях чи укусах інтервал скорочується.


Якщо у дорослого від моменту останнього щеплення пройшло 5 років та більше, слід обов'язково вакцинуватися знову негайно! Таким же чином слід вчинити, якщо дані про останнє щеплення відсутні.


Будьте здорові, бережіть своїх близьких, вакцинуйте своїх тваринок від сказу та інших інфекцій, уникайте контакту із незнайомими тваринами та обов'язково звертайтеся за медичною допомогою та повідомляйте про факт укусу (якщо тварина безпритульна) до уповноважених органів!

 

 

 

   
   
   


Ваш IP:18.206.92.240
   
@Mail.ru.