Антибіотик за рецептом - перепона в лікуванні чи необхідність

Категорія: Ваше здоров'я
Опубліковано: Субота, 17 вересня 2022, 21:15
Автор: Анастасія Брюханова
Перегляди: 3669

Погано себе почуваю, захворів та маю високу температуру (вище 38С). Мені страшно, пора приймати антибіотик.

ІСТОРІЯ ПРО ТЕ, ЧОМУ АНТИБІОТИК ВИКЛЮЧНО ЗА РЕЦЕПТОМ ЛІКАРЯ

 

Гарячка – це підвищення температури тіла, що виникає у відповідь на вплив патогенів та активізує імунологічний захист. Причинами гарячки можуть бути:

•  Інфекції

•  Пухлини

•  Запальні захворювання (наприклад, системний червоний вовчак тощо)

Давайте зосередимо свою увагу на інфекціях. Найбільш поширені з них – це бактеріальні та вірусні. До найвідоміших вірусних інфекцій можна віднести грип, COVID-19, аденовірус, герпесвіруси, вірус кору. Найбільш частими збудниками бактеріальних інфекцій є стрептококи, стафілококи, кишкова паличка тощо.

Давайте трішки пригадаємо шкільний курс біології.

Бактерії  - це клітинні мікроорганізми. Практично всі бактерії можуть існувати за межами людського організму за сприятливих для них умов, оскільки вони містять клітинну стінку та рибосоми і, як наслідок, можуть самостійно розмножуватися.

Віруси – не мають клітин, складаються з білкової оболонки  та генетичного матеріалу всередині (ДНК або РНК). Жити без іншого організма вони не можуть, оскільки у них немає рибосом, за допомогою яких можна синтезувати власний білок.

Антибіотики діють таким чином:

•  інгібують синтез клітинної стінки бактерій

•  підвищують проникність бактеріальної клітинної мембрани

•  втручаються у синтез бактеріального білка

•  інгібують реплікацію та транскрипцію бактеріальної нуклеїнової кислоти

Отже, антибіотики – це препарати, які діють виключно проти бактерій.

Але чому ж тоді ці препарати не можна приймати про всяк випадок, щоб попередити виникнення бактеріальної інфекції? Тому що вони не працюють для профілактики, а натомість безладний прийом антибіотиків призводить до антибіотикорезистентності.

Антибіотикорезистентність – це стійкість бактерій до одного чи кількох видів антибіотиків. Виникає вона тоді, коли людина неправильно застосовує антибіотик, і бактерії, що вижили, виробляють спеціальні гени, що допомагають майбутнім поколінням бактерій протидіяти антибіотику.

Чому ж виникає антибіотикорезистентність?

•  Прийом препарату тоді, коли в ньому немає необхідності. Таке часто буває, коли пацієнта лякають симптоми хвороби, і він самостійно починає приймати антибіотик у перші дні вірусної інфекції.

•  Незавершення курсу антибіотика – прийом антибіотика лише тоді, коли погано і коли болить. Якщо стан покращився, деякі пацієнти можуть кинути прийом препарату, що категорично робити не можна. У кожного антибіотика при кожній конкретній хворобі є своя тривалість прийому. Якщо її не дотриматися, то найстійкіші бактерії виживуть, спричинять загострення хвороби, пристосуються до цього антибіотика і він уже буде неефективним.

•  Прийом антибіотика у неправильному дозуванні – може виявитися абсолютно недієвим, а натомість призведе до утворення стійких бактерій

Що робити у випадку, якщо Вам здається, що Вам потрібен прийом антибіотика?

Відповідь однозначна: зверніться до лікаря. Лікар огляне Вас, зробить необхідні обстеження. Тільки лікар знає, чи потрібно Вам приймати антибіотик, чи можна трішки зачекати, або, можливо, без антибіотика в цій ситуації можна обійтися.

Часто прийом антибіотика можна відкласти на 1-2 дні, а у критичних випадках (втрата свідомості, порушення дихання, біль у грудній клітці, нестерпний біль у попереку, кров чи гній у калі, зірчаста чорна висипка переважно на нижній половині тулуба тощо) слід звертатися до екстреної медичної допомоги та/або стаціонару.

Щоб зменшити ймовірність зараження, слід:

•  Не використовувати чужий посуд та зубну щітку

•  Мити руки, уникати контакту із хворими, при потребі одягати маску

•  Вакцинуватися. Попросіть лікаря оцінити Ваші щеплення. Доробіть щеплення, яких не вистачає. Запитайте у лікаря про рекомендовану вакцинацію (щеплення вакцинами, що не входять до національного календаря та купуються в аптеках за власний кошт). Дуже важливою є вакцинація від пневмококу, оскільки від викликає більшість пневмоній, отитів та сину ситів.

Бережіть себе, не панікуйте, довіряйте своїм лікарям.

   
   
   


Ваш IP:44.200.145.223
   
@Mail.ru.